Dumfries Results

6th August 2016

The Society chose Dumfries Show in 2016 as the venue for reviving its National Show which had not been held for around six years.  The show also co-incided with the World Galloway Congress, which was based at Gretna Green, so the stage was set for a memorable event.

On the day, however, it exceeded everyone’s expectations, with well over 100 Belted and White Galloways entered from all over the country.  The Galloway Society had also made Dumfries their National Show, and the Riggit Galloway Society was also to the fore, making the whole spectacle one which is unlikely to be repeated in living memory.

The Belted Galloway judge was Mr. Ian Park of Thirsk, a very experienced judge of native British breeds.

The first class was the senior bulls, and Council member Carolyn Fletcher triumphed here with her homebred three year old Barwise Javelin.  He was sired by the famous Whitepool Kitemark, which has bred very well for the Barwise herd and is available on the semen list.  Runner up Cairnsmore Fan Dandy was jointly owned by Adam Lawson and Robert Brown and was bred in the heart of Galloway country by Bill and Jane Landers.

The junior bull saw a win for the Dumfriesshire herd of J.R. and J.C. Ward with their homebred bull Whitstonehill Toby.  Out of a homebred dam Whitstonehill Georgina, Toby was sired by Lomond Tobermory.  Anthony and Fiona Laing had two young bulls entered from their Coulmony herd and picked up the second prize rosette with Coulmony Garry, a Mosstonmuir Paddy son out of homebred dam Coulmony Fara.

Moving on to the female section, the Society had requested a class for veteran cows in order to showcase the renowned longevity of the breed, and in the veteran cow class all entries had to be at least ten years old on the day of the show.  Not to disappoint the entries were mostly considerably older than this limit, with first prize going to Anne Bell’s well-known show competitor Mochrum Jadee. At fourteen years old Jadee illustrated perfectly the qualities of the breed, but she was a mere slip of a youth compared to Carolyn Fletcher’s runner up Park Crissy, which came in at a sprightly twenty years old.

Back to the traditional classes and in the cow born before 1st September 2012 section Matthew Stoker’s Whitepool Moondust came first.  Based in Wiltshire Matt’s herd has benefitted greatly from foundation stock from the renowned Whitepool herd of Jane Smith.  Moondust was sired by Southfield Double O Seven.  Second place went to Joe and Zan Kirk’s homebred Huntfield Opal, a familiar competitor on the show circuit which was sired by Broadmeadows Lennie out of Huntfield Good Friday.  Third place went to another well-known show cow, Clifton Daffodil, Anne Bell’s star cow bred from Barwise Jigsaw.

Next came the cows between 1st September 2012 and 1st September 2013, and it was good to see a new local herd doing well, with David and Katie Keiley’s Clifton Jess taking the honours.  Bred by Katie’s mum Anne Bell, Jess was sired by Cairnsmore Domino out of Bottomhouse Jessica.  Second place went to the famous Mochrum herd, with their homebred Mochrum Lilac 6th coming just in front of another local herd, with third place going to Ashley and Helen Thom’s Whitlaw Fairy.

Judith Cowie dominated the heifers sections, with her homebred Copelaw Ruby taking the heifers between 1st March 2014 and 1st September 2014 class, and another hombred heifer Copelaw Isabella winning the 1st September 2014 to 1st September 2015 section.  Copelaw Isabella later went on to win the best junior prize.

A large class of heifers born after 1st March 2015 was won by another well-known local herd, RKG Farms, with their Homebred Auchengassel Nayla which was sired by Coulmony Graeme out of Auchengassel Kyl.  Carolyn Fletcher came second with Barwise Miss Manners, with Mochrum Carrie third.

Bull calves were next in the ring, with the Laing’s homebred calf taking first place. Sired by Mosstonmuir Paddy his dam is Maximus Tiny Lives, which was famously bought at the Castle Douglas sale with the proceeds of her sale being donated to the Tiny Lives charity by breeder Max Welters.

Last in the individual classes were the heifer calves and the Mochrum herd won here with their Maybeck Andrew daughter Mochrum Layla.  Jennifer Taylor’s Tobergill Tiree came second and the Kirk’s Huntfield Tamara was third.

RKG Farms won the pairs class, with Anne Bell’s Clitfton herd runners up and the Landers’ Cairnsmore herd coming third.

Finally,  the special prizes saw Carolyn Fletcher’s senior bull Barwise Javelin take the male championship with the Laing’s bull calf as reserve.  Female champion was Matt Stoker’s cow Whitepool Moondust and reserve female was Jennifer Taylor’s heifer Tobergill Rowan.  Overall Champion was Whitepool Moondust with a delighted Matt Stoker clearly pleased with his trip north.  Reserve champion went to Tobergill Rowan.

 

RESULTS

Judge: Mr I Park, The Bungalow, Park House Farm, Upsall, Thirsk


THE JOHN MCTURK TROPHY awarded Best Belted Galloway in Section

Matthew Stoker, East Lodge - Whitepool Moondust

 

THE G B SPROAT TROPHY awarded Best Belted Galloway Bull

Mrs C S Fletcher, Barwise Hall - Barwise Javalin

 

THE GRAHAM BEVIS MEMORIAL TROPHY awarded Belted Galloway Female Champion

Matthew Stoker, East Lodge - Whitepool Moondust

 

Class 74: BULL, born before 1st September 2014

1st 146 Mrs C S Fletcher, Barwise Hall - Barwise Javalin

2nd 149 Lawson & Brown, North Cassingray Farm - Cairnsmore Fan Dandy

3rd 144 Mrs A Bell, Clifton Farm - Broadmeadows Jamie

 

Class 75: BULL, born on or after 1st September 2014

1st 155 J R & C J Ward, Whitestonehill - Whitstonehill Toby

2nd 157 Anthony Laing, Coulmony House - Coulmony Garry

3rd 158 Anthony Laing, Coulmony House - Coulmony Cam

 

Class 76: VETERAN COW, at least 10 years old on the date of the show, in calf or in milk

1st 163 Mrs A Bell, Clifton Farm - Mochrum Jadee

2nd 164 Mrs C S Fletcher, Barwise Hall - Park Crissy

3rd 160 J & Z Kirk, Low Kirkbride - Huntfield Good Friday

 

Class 77: COW, in calf or in milk born before 1st September 2012

1st 175 Matthew Stoker, East Lodge - Whitepool Moondust

2nd 168 J & Z Kirk, Low Kirkbride - Huntfield Opal

3rd 170 Mrs A Bell, Clifton Farm - Clifton Daffodil

 

Class 78: COW, in calf or in milk born between 1st September 2012 and 1st September 2013

1st 178 D & K Keiley, Carton Croft – Clifton Jess

2nd 185 Mr David Bertie - Mochrum Lilac 6th

3rd 181 Ashley & Helen Thom, Mark Farm - Whitlaw Fairy

 

Class 79: HEIFER, in calf or in milk born between 1st September 2013 and before 1st March 2014

1st 186 Mrs Jennifer Taylor, Brae of Gadgirth - Tobergill Rowan

2nd 192 B & J Landers & Son, Bargaly Farm - Cairnsmore Ivory Melody

3rd 188 D & K Keiley, Carton Croft - Croft Jemima

 

Class 80: HEIFER, in calf or in milk born between 1st March 2014 and before 1st September 2014

1st 200 Miss Judith Cowie, 52 Catherine Street - Copelaw Ruby

2nd 203 Matthew Stoker, East Lodge - Matsway Moonstone

3rd 197 RKG Farms, Irelandton - Auchengassel Made My Day

 

Class 81: HEIFER, born on or after 1st September 2014 and before 1st March 2015

1st 206 Miss Judith Cowie, 52 Catherine Street - Copelaw Isabella

2nd 209 Tangent Estates Ltd, Easton Grey House - Easton Grey Shining Star

3rd 204 J R & C J Ward, Whitestonehill - Whitstonehill Lexi

 

Class 82: HEIFER, born on or after 1st March 2015

1st 214 RKG Farms, Irelandton - Auchengassel Nayla

2nd 216 Mrs C S Fletcher, Barwise Hall - Barwise Miss Manners

3rd 221 Mr David Bertie - Mochrum Carrie

 

Class 83: BULL CALF, born on or after 1st September 2015

1st 230 Anthony Laing, Coulmony House

2nd 231 B & J Landers & Son, Bargaly Farm - Cairnsmore Jackflash

3rd 226 Mrs C S Fletcher, Barwise Hall - Barwise Challanger

 

Class 84: HEIFER CALF, born on or after 1st September 2015

1st 241 Mr David Bertie - Mochrum Layla

2nd 238 Mrs Jennifer Taylor, Brae of Gadgirth - Tobergill Tiree

3rd 234 J & Z Kirk, Low Kirkbride - Huntfield Tamara

 

Class 85: PAIR OF ANIMALS, to be led

1st 249 RKG Farms, Irelandton

2nd 248 Mrs A Bell, Clifton Farm

3rd 256 B & J Landers & Son, Bargaly Farm

 

Champion: Matthew Stoker, East Lodge - Whitepool Moondust

Reserve Champion: Mrs Jennifer Taylor, Brae of Gadgirth - Tobergill Rowan