Results

From the organising committee, a huge thanks to everyone who entered the virtual show and congratulations to the class winners. We had over 200 entries in total! It’s been a real treat to see photos and videos of so many Belties, Whites and Young Handlers.

A special thank you to our panels of judges who had a very difficult job on their hands.

You’ll notice that some classes have had to be split (we had 38 entries in one cow class!). In these cases, the new age limits are shown in brackets. We also amalgamated some classes where entry numbers were lower.

Without further ado, here are the results. We will be announcing the reserve and champion for each section at the AGM on Thursday evening, which will then be added here so watch this space.

 

Haltered Belted Galloway Section

- Class 1 Senior Bull

1st Clifton Lochinvar (22/01/2015) owned by Anne Bell

2nd Don Camillo vom Rittergut Oberweimar (27/04/2018) owned by Manfred Möller

3rd Clifton Dougal (14/06/2019) owned by Anne Bell

4th Dun Clyde vom Rittergut Oberweimar (21/02/2019) owned by Manfred Möller

 

- Class 2 Junior Bull

1st Liskea Paddy Joe (01/05/2020) owned by S&J Finnegan

2nd Clifton Atticus (28/04/2020) owned by Anne Bell

 

- Class 3 Veteran Cow

1st Tobergill Narnia (30/10/2009) owned by Jennifer Taylor

2nd Huntfield Opal (06/09/2010) owned by J&Z Kirk

3rd Hatherland Dun Bellatrix (14/09/2010) owned by Harriet Bunning

4th Clifton Daffodil (19/04/2009) owned by Anne Bell

 

- Class 4 Cow

1st Huntfield Twiggy (20/05/2016) owned by J&Z Kirk

2nd Tobergill Pocahontas (15/09/2011) owned by Jennifer Taylor

3rd Lipwood Tilly (23/04/2016) owned by George Milroy

4th Scarlet von Rittergut Oberweimar (01/01/2017) owned by Manfred Möller

 

- Class 5 Senior Heifer

1st Huntfield Whirlygig (05/09/2018) owned by J&Z Kirk (https://youtu.be/wGqAPTzOeD4)

2nd Clifton Foxglove (14/05/2019) owned by Anne Bell

 

- Classes 6 & 7 Junior Heifer

1st Tobergill Xuist (05/10/2019) owned by Jennifer Taylor

2nd Huntfield Xquisite (29/01/2020) owned by J&Z Kirk

3rd Hatherland Lyra (13/02/2020) owned by Harriet Bunning

4th Clifton Moonshine (12/11/2019) owned by Anne Bell

 

- Classes 8 & 9 Calf (any sex)

1st Tobergill Yarnia (05/12/2020) owned by Jennifer Taylor

2nd Clifton Hurricane (25/12/2020) owned by Anne Bell

3rd Clifton Red Geranium (25/03/2021) owned by Anne Bell

 

 

Unhaltered Belted Galloway Section

- Class 10a Senior Bull (born before 2017)

1st Lomond Tobermory (30/05/2011) owned by Stuart Whitfield

2nd Woodhall Dick (06/06/2016) owned by Miss E Wilkinson

3rd Mochrum Colonel (09/10/2015) owned by Robbie Taberner

4th Coulmony Cam (29/10/2014) owned by W Marshall & Son

 

- Class 10b Senior Bull (born 2017 onwards)

1st Hilton Brutus (19/08/2019) owned by PC & PJ Vickers

2nd Beswickhall Ellison (31/08/2017) owned by R.T Adams

3rd Saltway Hamlet (11/04/2018) owned by Zoë Clark

4th Barwise Topmark  (23/03/2018) owned by Ellie Street

 

- Class 11 Junior Bull

1st Grassknop Harley (16/10/2019) owned by Mrs A L Taylor

2nd Burnfoot Bull (to be registered before 2yrs) (13/03/2020) owned by H&N Sloan

3rd Sandstone Black Prince (15/10/2020) owned by Philip Colbear

4th Brightenflat Bushwhacker (22/03/2020) owned by Stuart Whitfield

 

- Class 12 Veteran Cow

1st Broadmeadows Amy (01/05/2011) owned by Anne Bell

2nd Stonehouse Sorrel 676 (24/05/2011) owned by Stuart Whitfield

3rd Bigginvale Harmonica  (20/07/2010) owned by R.T Adams

4th Croasdale Highground (15/01/2010) owned by MH and MA Handley

 

- Class 13a Cow (2012-15)

1st Larghill Quatro (04/04/2013) owned by W Marshall & Son

2nd Park Lucy (15/06/2015) owned by John Corrie

3rd Grassknop Kate (17/05/2014) owned by Mrs A L Taylor

4th Bigginvale Miss Hope (30/10/2013) owned by R.T Adams

 

- Class 13b Cow (2016-17)

1st (20/05/2016) owned by W Marshall & Son

2nd Howe Mill Wedding Bell (26/02/2016) owned by Harriet Bunning

3rd Clifton Jadee (07/06/2016) owned by Anne Bell

4th Briglands Aurora (04/12/2016) owned by David McAlister

 

- Class 13c Cow (2018)

1st Millbrook Agatha  (08/06/2018) owned by Ellie Street

2nd Hartlyburn Laura (18/07/2018) owned by Stuart Whitfield

3rd Thornthwaite Jewel  (19/06/2018) owned by Ellie Street

4th Bigginvale Trafalgar  (15/05/2018) owned by R.T Adams

 

- Class 14a Senior Heifer (Sep 2018 – Apr 2019)

1st Croasdale Pendle (24/09/2018) owned by MH and MA Handley

2nd Grassknop Edna (21/02/2019) owned by Mrs A L Taylor

3rd Ballylough Jessica (04/03/2019) owned by David McAlister

4th Bigginvale Trout (28/04/2019) owned by R.T Adams

 

- Class 14b Senior Heifer (May 2018 – Aug 2019)

1st Millbrook Katniss (06/05/2019) owned by Malcolm Robinson

2nd Machermore Red Hettie (17/05/2019) owned by George Milroy

3rd Park Coppelia (24/05/2019) owned by John Corrie

4th Harleyrigg Cinderella (09/06/2019) owned by Andrew Pearson

 

- Class 15 Junior Heifer

1st Clifton Absolutely Marvellous (10/01/2020) owned by Edward Richardson

2nd Winterfield Forget-Me-Not (25/10/2019) owned by CB Farms LLP

3rd Bandley Joan (11/02/2020) owned by Sandra Colbear

4th Clifton Josie (04/09/2019) owned by Anne Bell

 

- Class 16 Junior Heifer

1st Hilton Coco (19/06/2020) owned by PC & PJ Vickers

2nd Grassknop Zara (14/05/2020) owned by Mrs A L Taylor

3rd Millbrook Annabelle  (22/04/2020) owned by Malcolm Robinson

4th Delhorn Karen (19/03/2020) owned by Yvonne Hopkins

 

- Class 17 Bull Calf

1st Hilton Chisum (06/09/2020) owned by PC & PJ Vickers

2nd Bigginvale Calf (to be registered by 2 yrs) (24/05/2021) owned by R.T Adams

3rd Hilton Damon (16/05/2021) owned by PC & PJ Vickers

4th Hillhead Duke (04/04/2021) owned by David McAlister

 

- Class 18 Heifer Calf

1st Burnfoot Rhona (02/03/2021) owned by H&N Sloan

2nd Waveney Darcey (07/02/2021) owned by DR & NS Chapman

3rd Huntfield Yabba-Dabba-Doo (14/10/2020) owned by J&Z Kirk

4th Croasdale Shania (14/03/2021) owned by MH and MA Handley

 

White Galloway Section

- Class 25 Bull

1st Heritage White Prince (07/03/2019) owned by K.M. Welters

2nd Stormy Weather Von Bebensee (13/03/2019) owned by Orkney Galloways

 

 

- Class 26 Cow

1st (04/12/2015) owned by Ellie Street

2nd Heritage Estrella (20/04/2017) owned by K.M. Welters

3rd Heritage Delight (06/03/2016) owned by K.M. Welters

4th Woodhead Valerie 5th (30/03/2018) owned by Orkney Galloways

 

- Class 27 & 28 Heifer

1st Woodhead Zara 5th (14/05/2019) owned by Orkney Galloways

2nd Woodhead Francis 5th (24/05/2019) owned by Orkney Galloways

3rd Lessnessock Candy 2nd (27/10/2019) owned by Orkney Galloways

 

- Class 29 & 30 Calf (any sex)

1st Heritage Inga (04/03/2021) owned by K.M. Welters

2nd Rincewind of Orkney Galloways (08/04/2021) owned by Orkney Galloways

3rd Heritage Snow Queen  (17/08/2021) owned by K.M. Welters

 

 

Young Handler Section

- Class 31 Haltered Young Handler under 12 years

 

1st Ciara Kirk (aged 6) with Opal

2nd Noah Mclaughland (aged 8) with Snowball (8 years)

3rd Daisy Mclaughland (aged 5) with Tilly Class

 

- 32 Haltered Young Handler 12-18 years

 

1st Abby Meissner (aged 18) with Tobergill Pocahontas

 

- Class 33 Fancy Dress

1st Hazeley Karlisch with Waveney Viv

2nd Ciara, James and Opal as “Despicable Moo”

3rd Anne Bell with Clifton Daffodil as “Tiger Who Came to Tea”

 

- Class 34 Unhaltered Young Handler

 

1st Albert Clark (aged 4)

2nd Edward William Richardson (aged 4)

3rd Elka Bunning (aged 1.5) Class 35 Art

 

- Class 35 Art

1st “New Earring” by Abigail Meissner (aged 18)

2nd Painting by Edward William Richardson (aged 4)

3rd Painting by Noah Mclaughland (aged 8)

4th Painting by Daisy Mclaughland (aged 5)