Royal Highland Show

19th - 22nd June 2014

Once again the Society had its impressive stand at the show overlooking the cattle judging rings thanks to the generosity of Sibcas and the Storrie family.  The stand was constantly busy with a steady stream of members, visitors and friends from all over Britain, Ireland and abroad.  Many enquiries were dealt with and it is certain that quite a few new members will result from our presence at the show.

A special feature this year was the drawing of the raffle which the Society has been running since last year.  This is to raise extra funds to assist with the staging of the World Galloway Conference in Scotland during 2016.  We are hosting this major event jointly with our colleagues in the Galloway Cattle Society and plans are already in hand to receive guests from all over the world.  The President’s wife, Mrs. Moira Graham, drew the tickets and the first prize handmade “Seven Shades of Galloway” quilt went to Mrs. Hunter of Auldgirth, Dumfries.  The quilt is a unique work by Sue Grimes of No Bull Crafts and her helpers.  Second prize was a red and white Beltie hide donated by the Vice Chairman, Tim Oliver, and this went to Debbie Wardell in Yorkshire.

The Beltie judging took place on the afternoon of the first day of the show, and we were lucky to have a most experienced judge in Mr. Douglas Crighton of the renowned Broadmeadows herd.  First class was the junior heifers, and a good turnout saw Mrs. Anne Bell’s Karandrea Ronaldo daughter Southfield Curiosity take the first prize.  Bred by Julie Strachey out of a homebred Southfield cow, Curiosity went on to win the best heifer prize as well.  Runner up in the junior heifers went to Anthony and Fiona Laing’s homebred heifer Coulmony Dee.

A small class of two senior heifers went to Mrs. Bell too, with her homebred Clifton Locket picking up the first prize ahead of Mr. E. Belcher’s Glen Bumblebee.

Plenty of entries in the cow class gave the judge a better challenge and there was no doubt in his mind about the winner – Anne Bell’s well-known show star Clifton Daffodil.  With a string of prizes under her belt from the Royal highland, the Great Yorkshire and a host of local shows, Daffodil was also cow of the year in her youth.

The junior bull class only had three entries, but the standard was very high nonetheless.  First prize went to Anthony and Fiona Laing’s 22 month old homebred bull Coulmony Blair.  This Whitepool Kitemark son also went on to win the best bull and best junior animal.  Second in the class was Mrs. Jean Howman’s Dunay Minstrel.

A more competitive senior bull class saw another familiar sight for the Highland taking part, with Anne Bell’s Southfield Major Ronaldo taking the first prize in a repeat of last year’s show.  Bred by Julie Strachey and sired by Australian bull Karandrea Ronaldo, this well-grown animal was the reserve best bull. Second in thre senior bull class went to Mrs. Jean Howman’s Barwise Jura, a Southfield Double O Seven son bred by Carolyn Fletcher.

On to the Championship next, and Douglas Chrighton could not go past Clifton Daffodil to the delight of Anne Bell, who is enjoying yet another sensational year in the show ring.  To cap the day she also took the best pair prize.

Following the main show a special occasion saw the presentation of a brand new trophy for the breed, the Lyall-Bower trophy.  Presented by Jane Bower in memory of her husband and keen Beltie breeder, Ken Lyall, the trophy is awarded to the herd which accumulated the most points in the main classes.  With entries in all but one of the classes, not to mention a highly successful show, the first winner of this special prize was Anne Bell.

Judge: Douglas Crighton, Crieff

 

RESULTS

Class: 224 FEMALE born on or after 1st September 2012

1st: Bell, Mr & Mrs A.F.(206) - Southfield Curiosity

2nd: Laing, Mr Anthony(209) - Coulmony Dee

3rd: Kirk, J & J(211) - Huntfield Quick

4th: Belcher, Mr E(207) - Cairnsmore Ginny Dumpling

5th: Wilson, B. & R.(205) - Polbae Bonnie 2nd

 

Class: 225 FEMALE born on or between 1st September 2011 and 31st August 2012

1st: Bell, Mr & Mrs A.F.(213) - Clifton Locket

2nd: Belcher, Mr E (212) - Glen Bumblebee

 

Class: 226 FEMALE, in Milk or in Calf, born on or before 31st August 2011

1st: Bell, Mr & Mrs A.F. (219) Clifton Daffodil

2nd: Mochrum Estates (221) - Mochrum Lilac 3rd

3rd: Wilson, B. & R. (216) - Polbae Jolene

4th: Ward, J.R. & C.J.(222) - Whitstonehill Gemma

5th: Kirk, J & J (220) - Huntfield Opal

6th: Laing, Mr Anthony (223) - Maximus Tiny Lives

 

Class: 227 BULL born on or after 1st September 2012

1st Laing, Mr Anthony(224) - Coulmony Blair

2nd Headspeath, Mr Kenneth (225) - Dunay Minstrel

3rd Brown, Mr Robert (226) - Brodale Earthquake

 

Class: 228 BULL born on or before 31st August 2012

1st: Bell, Mr & Mrs A.F.(228) - Southfield Major Ronaldo

2nd: Headspeath, Mr Kenneth(227) - Barwise Jura

3rd: Landers, Mrs Jane(229) - Cairnsmore Glenmorangie

4th: Maxwell, J.M & D.(231) - Lomond Dalwhinnie

5th: Landers, Mrs Jane(230) - Cairnsmore Geordie

 

Class: SP1 Best Heifer in Class 224

Winner: Bell, Mr & Mrs A.F.(206) - Southfield Curiosity

 

Class: SP2 Best Calf-at-foot, registered or eligible for registration with the Belted Galloway Cattle Society

Winner: Mochrum Estates (221) - Mochrum Lilac 3rd

 

Class: SP3 Best Junior Female

Winner: Bell, Mr & Mrs A.F. (213) - Clifton Locket

 

Class: SP4 Best Heifer

Winner: Bell, Mr & Mrs A.F. (206) - Southfield Curiosity

 

Class: SP5 Best Cow

Winne:r Bell, Mr & Mrs A.F. (219) - Clifton Daffodil

 

Class: SP6 Best Female

Winner: Bell, Mr & Mrs A.F. (219) - Clifton Daffodil

 

Class: SP7 Reserve Female

Winner: Mochrum Estates (221) - Mochrum Lilac 3rd

 

Class: SP8 Best yearling Bull

Winner: Laing, Mr Anthony (224) - Coulmony Blair

 

Class: SP9 Best Junior Bull

Winner: Laing, Mr Anthony (224) - Coulmony Blair

 

Class: SP10 Best Bull

Winner: Laing, Mr Anthony (224) - Coulmony Blair

 

Class: SP11 Reserve Bull

Winner: Bell, Mr & Mrs A.F. (228) - Southfield Major Ronaldo

 

Class: SP12 Breeder of Best Bull

Winner: Laing, Mr Anthony (208) - Coulmony Maree

 

Class: SP13 Best Junior Animal

Winner: Laing, Mr Anthony (224) - Coulmony Blair

 

Class: SP14 Reserve Junior Animal

Winner: Headspeath, Mr Kenneth (225) - Dunay Minstrel

 

Class: SP15 Champion

Champion: Bell, Mr & Mrs A.F. (219) - Clifton Daffodil

 

Class: SP16 Reserve Champion

Reserve Champion: Laing, Mr Anthony (224) - Coulmony Blair

 

Class: SP17 Best Animal of opposite sex to Champion

Winner: Laing, Mr Anthony (224) - Coulmony Blair

 

Class: SP18 Best Animal bred by Exhibitor

Winner: Bell, Mr & Mrs A.F. (219) - Clifton Daffodil

 

Class: SP19 Best Pair, the property of one Exhibitor

Winner: Bell, Mr & Mrs A.F. (213) - Clifton Locket

Winner: Bell, Mr & Mrs A.F. (219) - Clifton Daffodil

 

Class: SP20 Breeder of the Champion Animal

Winner: Bell, Mr & Mrs A.F. (219) - Clifton Daffodil

 

Class: SP21 Points Trophy for Highest aggregate score

Winner: Bell, Mr & Mrs A.F. (219) - Clifton Daffodil

 

Clifton Daffodil, The Champion

 

 

The Lyall-Bower Memorial Trophy
Presented in 2014 by Walter Scott, Global Investment Management, in memory of Dr Kenneth Lyall, who had a passion for the breed